Łódzka marka Laveo jest producentem wysokiej klasy armatury łazienkowej i kuchennej. Prowadzone przez markę działania komunikacyjne opierają się na promowaniu dobrego designu i edukowaniu obiorców w zakresie tworzenia nowoczesnych, ale też funkcjonalnych aranżacji wnętrz. Marka skupia się na działaniach produktowych, jak też pozycjonowaniu swoich ekspertów. Czasami warto jednak zdywersyfikować działania komunikacyjne i przekaz o marce skierować w zupełnie nowe obszary. Jednym słowem wykorzystać szanse, jakie dają wydarzenia z pozoru niełączące się z marką. Tak właśnie postanowiło zrobić Laveo, wpisując swoją siedzibę – Kamienicę Pinkusa – na listę atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów.
Wykorzystać szansę, jaką daje miejsce pracy
Kamienica Pinkusa jest jednym z najbardziej wyróżniających się budynków w Łodzi. Zlokalizowana w centrum miasta, przy ul. Kościuszki 1, zbudowana została w 1895 roku. Jej inwestorami byli Jakub Lande i Mieczysław Pinkus, a architektem Dawid Lande. Ten okazały, pięknie położony budynek, w którym w latach świetności mieszkało wielu artystów – m.in. łódzcy aktorzy i malarze – zachwyca po dziś dzień.
Pomimo swojej majestatyczności kamienica nigdy nie odgrywała głównej roli na turystycznej mapie Łodzi. Przez lata znajdowała się w rękach prywatnych właścicieli. Po wojnie mieścił się w niej Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny. W 1953 r. budynek oficjalnie przeszedł na własność Skarbu Państwa, by dopiero po 40 latach wrócić do rąk spadkobierców przedwojennego właściciela. Obecnie mieszczą się w nim liczne kancelarie, bank, a na jednym z pięter znajduje się siedziba marki Laveo. To właśnie pracownicy firmy, dumni ze swojego miejsca pracy, zaangażowali się w promocję kamienicy, wychodząc z propozycją zgłoszenia jej do tegorocznej Nocy Muzeów. Co ciekawe unikalny charakter wnętrz docenił także m.in. Paweł Pawlikowski, reżyser, uważanego za jeden z najwybitniejszych filmów w historii polskiej kinematografii – „Zimnej Wojny”, zamieniając jedno z pięter kamienicy w paryskie mieszkanie. Ten fakt okazał się istotny w kontekście późniejszego promowania kamienicy podczas Nocy Muzeów.
W związku z debiutem tego budynku na tegorocznej Nocy Muzeów organizator wydarzenia, tj. Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi, zdecydował się na zorganizowanie konferencji inaugurującej tegoroczną edycję właśnie w Kamienicy Pinkusa. Na dachu budynku, z którego rozpościera się spektakularny widok na całą Łódź, w słoneczne, kwietniowe przedpołudnie, spotkali się przedstawiciele łódzkich mediów, a także członkowie samorządu miejskiego, w tym wiceprezydent miasta Pan Krzysztof Piątkowski, dyrektorzy placówek muzealnych, biorących udział w wydarzeniu, Anna Kowalska, Kierownik Marketingu marki Laveo, a także prof. Henryk Panusz, wnuk pierwszego właściciela kamienicy.
Zaangażowanie i współpraca
Kluczem do sukcesu całego przedsięwzięcia okazało się szczere zaangażowanie pracowników Laveo oraz pozostałych firm, mających siedziby w Kamienicy Pinkusa, w działania, związane z organizacją poszczególnych atrakcji. W związku z tym, iż marka Laveo bardzo silnie utożsamia się z Łodzią i jej historią, dysponuje szerokimi kontaktami wśród łódzkich przewodników, których postanowiła zaprosić do współpracy. Sami pracownicy Laveo wzięli czynny udział w zabawie, przebierając się za mieszkańców XIX w. Łodzi, a także tworząc zabawne spoty, w których zapraszali łodzian na wydarzenie (materiały były publikowane w mediach społecznościowych marki). Do lokalnych mediów została wysłana także informacja prasowa, prezentująca program planowanych atrakcji oraz przybliżająca historię kamienicy. W ramach promocji wydarzenia stworzono także pocztówki, które były rozdawane odwiedzającym, z możliwością ich podstemplowania okolicznościowym logo.Wykorzystać 100% możliwości
Program atrakcji związanych z Nocą Muzeów w Kamienicy Pinkusa był niezwykle bogaty. Każda z firm mieszczących się w budynku postanowiła dać coś od siebie. Kamienica cieszy się bardzo długą historią, a niektóre z miejsc wewnątrz budynku nigdy nie były dostępne dla zwiedzających. Uczestnicy Nocy Muzeów mogli więc zwiedzić showroom marki Laveo, który znajduje się w dawnym pokoju karcianym, odwiedzić plan zdjęciowy „Zimnej Wojny”, a także wziąć udział w grze „po nitce do kłębka”, którą przygotowała Tkalnia Zagadek, mieszcząca się oficynie budynku. Co więcej – Pan Paweł Wasilewski – Radca Prawny z mieszczącej się na II piętrze kamienicy kancelarii EWS Legal, będąc z wykształcenia także historykiem, oprowadzał gości po kamienicy, wcielając się w rolę przewodnika. Na podwórzu zorganizowano koncert kwartetu smyczkowego oraz rozstawiono punkty firmowe, w których rozdawano okolicznościowe upominki. Goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach z decupage’u organizowanych przez firmę ITD Collection.
Zintegrowane działania, współpraca między najemcami powierzchni, inicjatywa marki Laveo, która zwróciła uwagę na wielki potencjał miejsca, a także patronat właściciela kamienicy, stanowiły klucz do ostatecznego sukcesu wydarzenia.
Efekty
Każdy materiał promocyjny, artykuł, czy wpis poświęcony Nocy Muzeów w Kamienicy Pinkusa zawierał informację o organizatorach wydarzenia. W związku z tym marka Laveo, poza standardową obecnością w mediach branżowych, pojawiła się także na polu „newsowym”, związanym z miastem oraz wydarzeniami, wykraczającymi daleko poza świat designu i wystroju wnętrz. W związku z tym wydarzeniem w mediach lokalnych pojawiło się kilkanaście publikacji, m.in. na portalu łódzkiego oddziału Gazety Wyborczej, a także na innych portalach miejskich, w lokalnej telewizji czy rozgłośniach radiowych. Wygenerowały one dotarcie do ponad 35 tys. odbiorców, osiągając wartość ekwiwalentu reklamowego wynoszącą ok. 21 tys. zł.
W samym wydarzeniu wzięło udział około półtora tysiąca uczestników. Zorganizowano 18 wycieczek po kamienicy z przewodnikami, natomiast w grze przygotowanej przez Tkalnię Zagadek uczestniczyło w sumie 500 osób. O dużym zainteresowaniu atrakcjami zorganizowanymi w Kamienicy Pinkusa może świadczyć fakt, iż niektórzy czekali w kolejce ponad 2 godziny. Marka Laveo w dniu wydarzenia była reprezentowana przez 11 pracowników, którzy byli aktywnie zaangażowani w animację wydarzenia.
Noc Muzeów w Kamienicy Pinkusa w liczbach:
· 1500 – tylu gości odwiedziło kamienicę w ramach Nocy Muzeów
· 500 – tyle okolicznościowych gier przygotowanych przez Laveo rozdano uczestnikom wydarzenia
· 50 – tyle kilogramów słodyczy rozdano gościom
· 2,5 godziny – tyle czasu w kulminacyjnym momencie musieli czekać goście na swoją kolej, aby zwiedzić kamienicę wraz z przewodnikiem
· 6 godzin – tyle trwał koncert smyczkowy – jedna z atrakcji Nocy Muzeów w Kamienicy Pinkusa
· 90 – tyle lat w czerwcu skończy właściciel kamienicy prof. Henryk Panusz, który uroczyście otworzył zwiedzanie kamienicy w dniu wydarzenia
· 11 – tylu pracowników marki Laveo wzięło udział w Nocy Muzeów.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jak-siedziba-firmy-moze-pomoc-w-promowaniu-marki